|  | SCENARIUSZ 6
Małgorzata Żytko MATEMATYCZNE OPOWIADANIA– CZYLI O TWORZENIU I ROZWIĄZYWANIU ZADAŃ TEKSTOWYCH,
 CZ. II
 Cele ogólne w szkole podstawowej:
 
umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych;umiejętność pracy zespołowej;zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. Cele ogólne na II etapie kształcenia:
 
Sprawność rachunkowa.Uczeń wykonuje proste działania pamięciowe na liczbach naturalnych, całkowitych i ułamkach, zna i stosuje algorytmy działań pisemnych oraz potrafi wykorzystać te umiejętności w sytuacjach praktycznych.
Wykorzystanie i tworzenie informacji.Uczeń interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, liczbowe, graficzne, rozumie i interpretuje odpowiednie pojęcia matematyczne, zna podstawową terminologię, formułuje odpowiedzi i prawidłowo zapisuje wyniki.
Modelowanie matematyczne.Uczeń dobiera odpowiedni model matematyczny do prostej sytuacji, stosuje poznane wzory i zależności, przetwarza tekst zadania na działania arytmetyczne i proste równania.
Rozumowanie i tworzenie strategii.Uczeń prowadzi proste rozumowanie składające się z niewielkiej liczby kroków, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, potrafi wyciągnąć wnioski z kilku informacji podanych w różnej postaci.
Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym. Uczeń:
 
 odczytuje i zapisuje liczby naturalne wielocyfrowe; porównuje liczby naturalne. Wymagania szczegółowe:
 
Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym. Uczeń:
 
 odczytuje i zapisuje liczby naturalne wielocyfrowe; porównuje liczby naturalne.Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
 
 dodaje i odejmuje liczby naturalne wielocyfrowe pisemnie, a także za pomocą kalkulatora; mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową lub trzycyfrową pisemnie, w pamięci (w najprostszych przykładach) i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach); porównuje różnicowo i ilorazowo liczby naturalne.
 
Zadania tekstowe. Uczeń:
 
 czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe; wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodne dla niego zapisanie informacji i danych z treści zadania; dostrzega zależności między podanymi informacjami; dzieli rozwiązanie zadania na etapy, stosując własne, poprawne, wygodne dla niego strategie rozwiązania; do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody; weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania.
 
Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym. Uczeń: odczytuje i zapisuje liczby naturalne wielocyfrowe;
  porównuje liczby naturalne.
 Pomoce:
  • piktogramy–naklejki                   • puste naklejki do tworzenia nowych piktogramów,• tabliczki suchościeralne, flamastry.
 • tekst matematycznego opowiadania — po jednym dla każdego ucznia,
 • duży karton lub papier
 • karty pracy
 Przebieg sytuacji dydaktycznej:   
Rozdajemy uczniom opowiadanie zmatematyzowane — „Szkolna wycieczka statkiem”:Nadeszła ciepła wiosna. W szkole imienia Juliana Tuwima we Wrocławiu postanowiono zorganizować wycieczkę statkiem po Odrze, bo to najlepsza pora na podziwianie budzącej się do życia przyrody. W wycieczce będą uczestniczyć wszyscy uczniowie szkoły, w której uczy się 620 uczniów oraz nauczyciele — jest ich 46.
 Wynajęto dwa rodzaje statków spacerowych: na jednym mieści się 84 pasażerów, a na drugim 100. Cena jednego biletu dla ucznia to 12 zł. Nauczyciele płacą po 20 zł. Wynajęcie przewodnika na 2 h rejsu kosztuje 150 zł. Ile będzie trzeba zarezerwować statków spacerowych, aby wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli w nich się zmieścić? Oblicz koszt całej wycieczki w swoim rozwiązaniu. Zaproponuj swój sposób rozwiązania zadania, możesz pomóc sobie rysunkiem.
Dzieci zapisują (rysują) na tabliczkach suchościeralnych własne strategie (sposoby) rozwiązania zadania. Następnie łączą się w pary i wyjaśniają sobie zaproponowane sposoby rozwiązania. Sprawdzają wzajemnie poprawność wykonania zadania. Następnie podpisują tabliczki swoimi imionami i urządzają wystawę własnych rozwiązań. Uczniowie mogą też zapisywać rozwiązania na karteczkach i przyczepiać blue–tackiem (lub taśmą klejącą) do tablicy lub dużego arkusza papieru pakowego.Rozdajemy uczniom zestawy gotowych piktogramów–naklejek oraz czyste tabliczki do rysowania, które będzie można wykorzystać do skonstruowania zmatematyzowanego opowiadania o morskich środkach transportu i podróżowaniu.                 
 
Uczniowie dzielą się na 4–osobowe grupy i przygotowują swoje wersje matematycznego opowiadania, inspirując się piktogramami. Wszystkie grupy mogą otrzymać ten sam zestaw piktogramów– naklejek, bowiem kolejność ich ułożenia jest dowolna i zależna od inwencji uczniów.Poszczególne grupy prezentują swoje pomysły matematycznych opowiadań w postaci mini inscenizacji, a następnie tworzą plakaty z prezentacją. Zadaniem pozostałych dzieci jest zapoznanie się z ich treścią, a następnie układanie różnych pytań do opowiadania. Pytania mogą być zapisane na paskach papieru i przyczepione w widocznym miejscu.Zabawa w recenzentów — dzieci oglądają propozycje pytań kolegów i zaznaczają, zaprojektowanym przez siebie piktogramem te, które najbardziej im się podobają. Wybór pytań, które zyskały najwięcej głosów.Dzieci samodzielnie wybierają z tej puli propozycji po jednym pytaniu i szukają na nie odpowiedzi(rozwiązują zadania).
Na ścianach klasy rozwieszamy arkusze papieru pakowego z przykładowymi rozwiązaniamizadania przez dzieci (pytanie + rozwiązanie), podpisane przez autorów.
   |  |